מחלקת הספקה בהיטס

 

ייסוד הספקה בהיטס בצה"ל.
הקמת יחידה 609 בחיל הספקה
ויחידת הספקה בהיטס בצנחנים.

כתב וערך: ד"ר אריה גילאי
התמונות והפרטים באדיבות: ניסים גאון - רמת גן, אברהם עוז (מיג'אן) - תל אביב, פרופ' שמעון לביא - רחובות וארכיון צהל.

 

אשכולות מצנחים להצנחת הספקה כבדה בצה"ל.

 

יחידת הספקה בהיטס 609 הוקמה ע"י חיל הספקה בסוף שנת 1954 לאחר שקצין מחיל ההספקה – סרן טיין – חזר מלימודים באנגליה, מונה כמפקד הראשון של היחידה וגיבש צוות וקורס מיוחד לאורזים ורתמים להספקה בהיטס. הקורס נערך בבסיס הצנחנים בתל-נוף ולקורס נבחרו 23 חיילי מילואים איכותיים מיחידות שונות. כפי שמספר שמעון לביא (בוגר הקורס אשר בשנת 1980 מונה להיות מפקד אספקה בהיטס): "היה זה קורס ראשוני שבו נלמדו שיטות בסיסיות באריזה, ברתימת ציוד ושילוחו מדלת מטוס דקוטה."
במקביל החל מפקד הצנחנים - אריק שרון לארגן יחידה דומה להספקה בהיטס במסגרת בית הספר לצניחה. כמפקד היחידה מינה אריק שרון את ששון לוי אשר יזם פתיחת קורס צנחנים להספקה בהיטס. הקורס נוהל ע"י סמי רפאל כמדריך ראשי ומדריכי צניחה נוספים. בקורס השתתפו 25 חניכים כולם צנחנים, רובם חיילים מגדוד 890. בקורס נלמדו שיטות דומות לאריזה ורתימת ציוד, הוחל בפיתוח הצנחת מטענים כבדים וכן למדו תכנון לו"ז הצנחה. בסיומו של הקורס גובשה יחידת הספקה בהיטס במסגרת בית הספר לצניחה
.

 קיומן של שתי יחידות נפרדות להספקה בהיטס – 609 ויחידת הצנחנים – היה תוצאה של ויכוח בין חיל ההספקה וחיל הצנחנים על כפיפות ושליטה בנושאים של תכנון הצנחת גייסות ומטענים. שתי היחידות המקבילות האלה המשיכו להתפתח ולהכשיר אנשי צוות עד אשר בחודש פברואר 1956 הוצא צו מטכלי המספח באופן רשמי את יחידת המילואים של הספקה בהיטס 609, ליחידת הצנחנים 202.
רק לאחר הקמתה הרשמית של חטיבה 202, בחודש ספטמבר 1956, מוזגו ושולבו יחידות ההספקה של 609 ושל הצנחנים כמחלקה אחת במסגרת בית הספר לצניחה בחטיבה 202 שהיה בפיקודו של דני מט. כמפקד המחלקה המשולבת מונה ששון לוי.
בחודש פברואר 1955 מתגייס בשנית מדריך הצניחה הוותיק ניסים גאון (בוגר מחזור ב' 1951) ואריק שרון מייעד אותו (בהמלצת זלמן זמיר) לפקד על יחידת הספקה בהיטס של הצנחנים. גאון נשלח לקורס קצינים בבה"ד 1 ועם סיומו בחודש יולי 1956 הוא מתמנה לסגן מפקד הספקה בהיטס ומאוחר יותר, עם פרישתו של ששון לוי, מונה ניסים גאון למפקד השלישי של המחלקה להספקה בהיטס. פעילות
המחלקה המשולבת של הספקה בהיטס הייתה ההצלחה הגדולה ביותר של חיל ההספקה ובית ספר לצניחה במלחמת סיני. מחלקה זו פעלה מעבר למצופה ובהצטיינות. בערב יום ה- 29 באוקטובר 1956, מיד לאחר הצנחת הצנחנים בכניסה למעבר המתלה, הוצנחו מארזי הספקה שכללו מנות קרב שהובאו ישירות מצרפת, מכשירי קשר ובעיקר תחמושת נוספת. מנת הספקה זו נועדה ל- 24 שעות בלבד, אך התברר שהגדוד ייאלץ להסתמך על הספקה בהיטס עד אשר תגיע אליו חטיבת הצנחנים ועד אשר יאורגן שדה נחיתה למטוסי תובלה או מטוסים קלים. לאור זאת הוחל בהצנחת הספקה לגדוד למשך 4 ימים. יתר על כן, הטור הממונע של חטיבת הצנחנים 202, שנע מערבה בדרך עפר, התנתק במרוצת הדרך מן הדרגים הלוגיסטיים שנסעו אחריו ונתקע בשל בעיות רכב. כתוצאה מכך היה צורך לתספק את החטיבה כולה בתנועתה ולמשך 4 ימים.

ששון לוי המפקד השני של הספקה בהיטס

הצנחת מרגמה 81 וזבילי תחמושת

ניסים גאון המפקד השלישי של הספקה בהיטס
חניכי קורס הספקה בהיטס

בהרבה התרוצצות, מוטיבציה גבוהה ותושייה, עמדה יחידת ההספקה בהיטס במשימותיה כשהיא מתגברת על קשיים ארגוניים וטכניים. מלבד הצנחה לחטיבת הצנחנים עסקה היחידה בהצנחה לחטיבה 9 שהשתרכה בין החולות וההרים של דרום סיני לשם הוטסו והוצנחו מארזים מלאים בתחמושת, מרגמות ואף כ-2000 ליטר בנזין בג'ריקנים. כל אלה היו פעולות בלתי מתוכננות.
בסה"כ עמדה היחידה בכבוד בכל משימותיה ולצה"ל הוברר באורח מוחשי כי ניתן לסמוך על שיטת תספוקת זו במקרה חירום.

חניכי קורס הספקה בהיטס
תמונה היסטורית של ניסוי האשכול הראשון הסמל השני של הספקה בהיטס.
שנת 1957.
אשכול עשיריה להצנחת תחמושת
 

המצאות ופטנטים בהספקה בהיטס

 

 

 

 

 

אחד הניסיונות הראשונים להצנחת ג'יפ ההצנחה ממטוס דקוטה עברה בהצלחה מעל שטח ההצנחה בפלמחים
חניכי קורס הספקה בהיטס לומדים רתימת ציוד
הצנחת מרגמות כבדות 120 מ"מ נחשבה כאחת ההצלחות של הספקה בהיטס בצהל
הטענת ג'יפ להצנחה ממטוס נורד משטח תחמושת עם 2 מצנחים הצנחת ציוד קשר במיתלה תוצאת כשל בפתיחת מצנח
 

למחלקת הצניחה - לחץ כאן

 

למחלקה לציוד בטחון - לחץ כאן

 

לבית ספר לצניחה - לחץ כאן| אודות האתר || תודות || עמוד הבית || מפת האתר || חיפוש שם || לוח מודעות || כתבו אלינו || עמותת הצנחנים |
אתר הצנחנים בעשור הראשון. כל הזכויות שמורות ל אגן מחשוב © 2004 - 2024
IDF Paratrooper's History Site Copyright AGN © 2004 - 2024
בניית האתר, עיצוב, מחקר, ראיונות, כתיבה ועריכה: ד״ר אריה גילאי ז״ל