כתב: מיכה אשכנזי - ירושלים


חיים חיימקה רוסק

נולד: 6.9.1938     נפל: 6.6.1967

חייל, חקלאי ובעל למופת - סיפורה של אהובה אלמנתו
 

לאחר נפילת אביו כטנקיסט בצבא האדום ב-1941, בילה חיימקה את שנותיו הראשונות עם אמו בנדודים ברחבי רוסיה בחיפוש אחר מחסה ומזון. עם מותה של אמו מרעב, הגיע חיימקה לבית יתומים בטשקנט, שם חי עד תום מלחמת העולם השנייה. בדרך לא דרך הגיע למינכן בה גילה קרובי משפחה איתם עלה לארץ ב- 1949. עם הגעתו ארצה למד בישיבת פוניבז', בכפר הנוער הדתי בכפר-חסידים ובבית הספר החקלאי עיינות. בכל התקופה הזאת הביא לידי ביטוי אומנותי את דמיונו הפנימי העשיר. באוגוסט 1955 גוייס לצה"ל אבל חלומו להתנדב לחיל הצנחנים נתאפשר רק אחרי פנייתו הישירה לראש המטה הכללי. הוא צורף למחלקה 4 בפלוגה ב' ואיתה השתתף בקורס מפקדי כיתות ובפעולות התגמול בא-רהווה ובג'רנדל בה נפצע בירכו. בגלל פציעתו לא הורשה לצנוח במיתלה במלחמת קדש אבל צורף לכוחות שהגיעו בדרך היבשה לכונתילה וא-תמד. עם שחרורו מצה"ל, נתקבל למושב אביחיל בה עשה חיל כחקלאי ובעל מסור ואוהב. עם פרוץ מלחמת ששת הימים עלתה יחידתו של חיים לירושלים וביום השני למלחמה נפל חיימקה במושבה האמריקאית תוך שהוא מנסה להציל חבר לנשק שנשאר פצוע בתוך אוטובוס שהוביל את הצנחנים. על מעשה גבורה זה קיבל חיימקה את עיטור העוז. חיימקה השאיר אחריו בת, דבורי, שנולדה לאחר נפילתו, שני נכדים והשלישי בדרך.

יהי זכרו ברוך

 
 

יצחק איציק רימון

נולד: 28.9.1936                נפטר: 9.2.1981

ידיד, צנחן, ואבא "גנוב" - סיפורו של בנו בועז
 

אבא נולד בקיבוץ איילת השחר. כולם אהבו אותו. רק מלים טובות נאמרו עליו, איש משפחה למופת, ידע לפרגן לכולם. אני זוכר איך היה גאה בי כאשר נהייתי שחקן כדורסל בליגה. כולם הכירו ואהבו אותו, העריכו את חוש ההומור שלו ואת היחס החברי שנתן לכולם. כאשר התגייס לצבא התנדב לצנחנים בפיקודו של אריק שרון. סיים בהצלחה קורס מפקדי כיתות והוצב למחלקה 4 בפיקודו של יוסי אבידן איש עין חרוד איתו השתתף בכל פעולות התגמול וגם צנח במלחמת סיני כפי שרואים בתמונה המפורסמת מקרב המיתלה, בה אבא שהיה אהוב על כל פיקודיו יושב בעמדה ליד מצבת פרקר. כאשר סיים את שירותו הצבאי חזר לאיילת השחר. היה נהג בקואופרטיב הגליל העליון ומאוחר יותר הצטרף לאגד קרית שמונה כנהג, מקצוע שעסק בו שנים רבות. חבל שהיה צריך לעזוב אותנו בגיל כל כך צעיר. קשה לי ולכל המשפחה כאשר אנו נזכרים בו. אבא השאיר אחריו ששה ילדים ותשעה נכדים.

יהי זכרו ברוך

 
 

חנוך סלור

נולד: 22.7.1937                נהרג: 14.7.1963

אח, מצחיקן ותרבותניק אמיתי - סיפורן של אחיותיו רחלי ויפה
 

אפילו היום ממרחק של כל כך הרבה שנים, קשה לנו לחשוב שחנוך איננו איתנו, שקולו לא יהדהד עוד. אין מי שיכתוב את החרוזים המשוגעים לפורים ויסחוף את כולם בריקודים וב"צחוקים". בהגיעו לבית הספר התיכון, בבית השיטה, השתלב חנוך במהירות בחיי החברה והתרבות למרות שהיה הצעיר בבני כיתתו. בשנת 1954 חנוך מתנדב לצנחנים, הוא משרת בפלוגתו של רפול, איתה גם עבר קורס מפקדי כיתות והוצב כמפקד כיתה במחלקה 4 בפיקודו של יוסי אבידן איש עין חרוד. הוא השתתף בכל פעולות התגמול וכן צנח במיתלה במלחמת קדש. לאחר המלחמה, בעודו במדים, התחתן עם דליה נחומי מיבנאל. עם שחרורו מהצבא חזר לקיבוץ בו התנסה בעבודה בכל ענפי המשק מבלי להזניח את ענייני התרבות שהיו חלק בלתי נפרד מאישיותו הסוערת. באמצע פעילות זו נהרג על אופנועו בתאונת דרכים. השאיר אחריו שלושה ילדים ושני נכדים.

יהי זכרו ברוך

 
 

מנשה מנשקה פיכמן

נולד: 4.11.1936             נהרג: 19.12.1997

אהוב, אבא חם ומסור ואיש עבודה – סיפורה של אשתו רמה
 

מנשקה בילה את ילדותו בשדה נחום עם הוריו שהיו בין מייסדי הקיבוץ ואת הכשרתו התיכונית קיבל בעין חרוד מאוחד. בשנת 1954 עם סיום הלימודים התגייס מנשקה לצבא והתנדב לגדוד הצנחנים 890 המפורסם בפיקודו של אריק שרון. מנשקה עבר קורס מפקדי כיתות והוצב למחלקה 4 של יוסי אבידן, איש עין חרוד, השתתף בכל פעולות התגמול וכן צנח במיתלה במלחמת קדש. הוא השתחרר מהצבא בשנת 1957 ובאותה שנה נישא למתי ונולדו לו שתי בנות. את השנים הבאות בילה כמדריך חקלאי מומחה להשקייה בנגב המערבי. מאוחר יותר נפרד מאשתו הראשונה ובשנת 1970 התחתן איתי ויחד נסענו לוונצואלה בה המשיך לעבוד כמדריך חקלאי. נולדו לנו 2 בנות. בשנת 1997 נהרג מנשקה בתאונת רכבת בוונצואלה, היות ולא היו עדים לתאונה, אני לא יודעת בדיוק מה קרה. אני רק יודעת שאיבדתי את האהוב שלי ואני כואבת את מותו יום יום. מנשקה השאיר אחריו ארבע בנות וששה נכדים.

יהי זכרו ברוך

 
 

יוסי קצב

נולד:  4.4.1938      נפטר:  13.4.2000

סבא, צנחן ונגר אומן – סיפורן של נכדותיו נוגה והגר
 

סבא נולד בסוריה. עלה ארצה בגיל 4 עם הוריו, אחיו ואחיותיו. המשפחה התישבה ברמת השרון בה חגג סבא את בר המצווה שלו. בהגיעו לגיל גיוס בתחילת 1956, התנדב סבא לגדוד הצנחנים 890 בפיקודו של אריק שרון והשתתף כלוחם בפעולות התגמול  בפיקודו של יוסי אבידן מעין חרוד. מאוחר יותר הוא צנח במיתלה במלחמת קדש כחלק מפלוגה ה' בפיקודו של אריה בירו, איתו סיים קורס מפקדי כיתות ועסק בהדרכת חיילים עד סוף תקופת שירותו בצה"ל. לאחר שחרורו עסק סבא בהדרכת נוער בתנועת "הנוער העובד והלומד" ברמת השרון. בתקופה זו הקדיש זמן רב לטיולים לאורכה ולרוחבה של המדינה. מאוחר יותר עבר סבא לעבודה אחרת בה באה לידי ביטוי אהבתו לעץ ולנגרות. בתקופה זו הוא עבר להתגורר ברחובות בה פתח עם גיסו חנות רהיטים. בנוסף לאהבתו לנגרות, עסק סבא בצילום כתחביב. אנחנו זוכרות שכאשר היינו נוסעות לבקר אותו בחנות הרהיטים שלו היינו משתרעות על הספות והמיטות בחנות וזה היה מאוד "כייפי". בהזדמנות זו סבא תמיד היה שואל לשלומנו ומעטיר עלינו נשיקות, אהבה וממתקים. הוא היה איש טוב לב ותמיד דאג לנו שנרגיש טוב ושנהיה שמחות ומאושרות אפילו יותר ממה שדאג לעצמו ואת זאת לא נשכח לעולם! סבא יוסי הותיר אחריו חמישה ילדים ושבעה נכדים.

יהי זכרו ברוך

 
 

אבירם חגי

נולד: 7.12.1938             נפטר: 17.10.2000

ספורטאי, צנחן, קיבוצניק ואיש משפחה – סיפורה של אשתו עידית
 

אני זוכרת את אבירם בזמן שניצח בריצות הקצרות באליפות האתלטיקה לנוער ב- 1955, במשחקי הכדור-עף, ברכיבה על אופניים, בשחייה ובהליכה  - ספורטאי אמיתי. אני גם זוכרת כשחזר הביתה לאחר קורס הצניחה עם כנפי צנחן, מדים וכובע אדום – "חתיך" אמיתי. אני גם זוכרת באיזו גאווה בישר לנו שהוא מתחיל קורס מפקדי כיתות ותוך כדי משתתף בפעולות התגמול בא-רהווה, ג'רנדל, חוסאן וקלקיליה וצונח במיתלה במלחמת קדש – חייל אמיתי. אני זוכרת שהחליט לעשות לביתו כאשר השתחרר מצה"ל ב- 1958 ונכנס ב"פול ספיד" לענייני הקיבוץ ברפת, בלול, בריכוז המשק, בניהול ובעיסוק ברפורמה במשק החלב ובפעילות פוליטית – איש ציבור אמיתי, אבל מעל הכל היה חבר, בעל ואב מסור. אני גם זוכרת את המפגשים האחרונים איתו כאשר המחלה הולכת ומתגברת, חדשים קשים מנשוא בבתי חולים כאשר הוא עושה מאמץ גדול להחזיק מעמד. היה קשה לראות את אבירם הספורטאי, הצנחן, איש הציבור, הבעל והאבא האוהב הולך ודועך מול עינינו. הוא השאיר אחריו ארבעה ילדים ושלושה נכדים.

יהי זכרו ברוך

 
 

יוסי אבידן

נולד: 5.3.1936                נפטר: 2.10.2004

חקלאי, מפקד בצנחנים ואיש משפחה ישר ושקט – סיפורו של בנו גיא


אבא נולד בעין חרוד בתאריך נפילתו של יוסף טרומפלדור. אביו של יוסי, אברהם אבידן לחם יחד עם ה"גידם" בתל חי ולכן קרא לבנו, יוסי. אבא גדל והתחנך בעין חרוד. בשנת 1954 התגייס לצה"ל והתנדב לגדוד הצנחנים 890 בפיקודו של אריק שרון איתו השתתף בפעולות התגמול של 1955 כולל הקרב בעזה. בהמשך הוא נשלח לקורס קצינים ומשחזר לגדוד נתמנה לפקד על מחלקה 4 אותה הוביל לפעולות בא-רהווה, ג'רנדל, חוסאן וקלקיליה. במלחמת קדש צנח במיתלה יחד המחלקה שהייתה באותו זמן בקורס מפקדי כיתות. משנסתיים הקורס הרגיש אבא שזה הזמן להשתחרר מהצבא ולעשות לביתו. בחזרתו למשק לקח על עצמו את המשימה לשקם את הפרדס למרגלות הגלבוע. בשנת 1961 נשא לאישה את חווה איתה עזב את הקיבוץ. אבא השקיע את כל מרצו בעבודה והפך להיות בר סמכא בענף ההדרים על כל תהליכיו. בכל השנים האלו המשיך אבא לשרת בכוחות המלואים ולקח חלק בקרבות בירושלים, בתעלה ובשל"ג. בשנת 1990 השתחרר מצה"ל בגיל 54 בדרגת אלוף משנה. כאבא ובעל למופת הוא חי כל ימיו בצניעות וזכה לאמון והערכה של כל אלה שבאו איתו במגע וראו בו מנהיג טבעי, מוכשר ורציני. הוא השאיר אחריו שלושה ילדים ושבעה נכדים.

יהי זכרו ברוך

 
 

אסף ברג

נולד: 26.11.1936          נפטר: 14.4.1997

צנחן, אמן מוכשר וגרפיקאי מחונן – סיפורן של בנותיו מיכל ואיריס

 

אבא נולד בגבעת ברנר וגדל בנצר סירני. כבר מילדותו עסק באומנות ורבים ראו בו כשרון מבטיח. בתחילת 1956 התגייס לצה"ל והתנדב לגדוד הצנחנים 890 של אריק שרון. בגדוד הוצב אבא למחלקה 4 בפיקודו של יוסי אבידן, איש עין חרוד, איתו השתתף בפעולות התגמול בא-רהווה, ג'רנדל, חוסאן וקלקיליה וכן צנח במיתלה במלחמת קדש, כאשר בו זמנית הוא עובר קורס מפקדי כיתות. בסיום הקורס שירת אבא במחלקת המודיעין של חטיבת הצנחנים ובין שאר עיסוקיו עיצב סמלים שונים של החטיבה כאשר חלק מהם משמשים עד היום. עם שחרורו מהצבא עבר אבא לירושלים כדי ללמוד באקדמיה לאומנות בצלאל. הוא עשה רבות כגרפיקאי של כרזות יום העצמאות, בולים ומטבעות, צייר בשמן ואקריל והציג את עבודותיו בתערוכות רבות בירושלים ובכל רחבי הארץ. הוא השאיר אחריו אוסף מדהים של עבודות הנמצאות באוספים פרטיים רבים. בשנת 1997 נפטר אבא ביסורים קשים מסרטן. הוא השאיר אחריו שתי בנות ושלושה נכדים.

יהי זכרו ברוך

 
 

למבנה חטבת הצנחנים - לחץ כאן

 

למחלקה 4 מחזור 1956

 

למבנה גדוד 890 - לחץ כאן| אודות האתר || תודות || עמוד הבית || מפת האתר || חיפוש שם || לוח מודעות || כתבו אלינו || עמותת הצנחנים |
אתר הצנחנים בעשור הראשון. כל הזכויות שמורות ל אגן מחשוב © 2004 - 2023
IDF Paratrooper's History Site Copyright AGN © 2004 - 2023
בניית האתר, עיצוב, מחקר, ראיונות, כתיבה ועריכה: ד״ר אריה גילאי ז״ל