התוכנית הצבאית לכיבוש סיני

 

 

משה דיין
ראש המטה הכללי הרביעי

 
 


(
מתוך תיק ארכיון צה"ל 102/199/2005).

 לקט מדברי הרמטכ"ל בישיבת מטכ"ל מיוחדת שבה הסביר משה דיין לראשונה את מבצע קדש. הישיבה נערכה ביום חמישי 25 באוקטובר 1956.

 ערך: יגיל הנקין

משה דיין: אני חייב... להשאיר לעצמי את התפקיד למסור את האינפורמציה כאינפורמציה, שכל אחד ידע [רק] מה שצריך לדעת בפעולה.... אם אנו מתכננים ללכת להר הצופים – לא חייב לדעת זאת פיקוד הדרום ולא פיקוד הצפון. צריכים לדעת שיש פעילות בסביבות ירושלים מבחינת עבודתם, מבחינת אינפורמציה – זאת ישאירו לי. ואני לא מוכן להעביר את זאת... גם אני הייתי מוכן לספר לכל החבר'ה את כל העניין ושכולם ידעו את הכל, אבל אני משוכנע שהדבר הזה יפגע... בפעולות.

אנו עלולים להיכנס למלחמה החל מתחילת השבוע הבא. אי אפשר להגיד זאת בוודאות. מזמן מלחמת השחרור אף פעם לא היינו קרובים לכך כפי שאנו עכשיו... מלחמה זו תהיה על רקע של שני נתונים בשלב ראשון:

  1. פעילות דרומית נגד המצרים, והמצרים בלבד.
  2. על רקע אפשרות של מלחמה בין מעצמות מערביות ומצרים.

...הפעילות הישראלית תהיה על רקע פעילות של מעצמות מערביות. אין שום בטחון שהמלחמה הזאת תתפשט לירדן, סוריה עיראק ולבנון... אבל בהחלט לא מן הנמנע שמדינות אלו תכנסנה. עד כמה שידוע לי - לא יהיה הרגע הזה [אבל] אין כל בטחון שהן לא תכנסנה לפעולה נגדנו... אני חושב שהסיכויים שכן תכנסנה רבים מאלה שלא תכנסנה... יכול להיות שתרצנה לעשות מעשי כאילו משהו עושים, אבל בשבילנו המשהו הזה יכול להיות עניין רציני.
א. ... לעשות את הפעולות שלנו  בצורה שנהנה ככל האפשר מפעולות של אחרים. באופן יחסי אנו רוכבי אופניים והם נוסעים על רכב מוטורי [תיקון בכתב יד. במקור: על מוטור] וכדאי לנו לשים יד;

ב. להיזהר לא להידרס על ידי אותה מכונית. כי פרוש הדבר מיפוי חדש של המזרח התיכון, ואם נעמוד מן הצד - אז המיפוי ישאיר אותנו בצד. שני הגורמים: ניצול העובדה הזאת, לעשות את עצמנו צדיקים שמלאכתם נעשית בחלקה על ידי אחרים; לא לצאת מכלל הפעילות שמא תיווצר מפה חדשה של המזרח התיכון שאם אנו לא נדאג לזאת - איש לא ידאג לנו.  ... נושא זה עוד לא בא לפני הממשלה [על-ידי בן גוריון].

... הפעולה הזאת בדרום תכלול למעשה שלושה חלקים:

  1. של[ב] פתיחה, יום פתיחה לקונצרט... ופה לא נוכל להיעזר בפעילות המערב בין שהיא תהיה באותו זמן ובין שלא תהיה. אנו מעוניינים אז רק להיכנס לעניין ובמסגרת מינימלית... שמצרים לא תראה בזה פעולה גדולה אלא פעולת תגמול, שלא יפציצו את תל-אביב. זה שלב פתיחה שצריך להיות 24 שעות.
  2. אחר כך "ביזנס" ורק "ביזנס". ואחר כך צריך לזכור – הדברים עלולים להתפתח אחרת... בשעה שהתכניות שלנו כללו תמיד פתיחת המלחמה והפצצות עזות על התעופה המצרית... הפעם היות ואנו מאמינים שחלק מהמלאכה תיעשה על ידי אחרים – אנו לא נעשה את זאת. אם יתברר שטעינו, זו יכולה להיות טעות שנשלם עבורה ביוקר... נעסוק בשפיכת מים קרים כדי שלא תהיה הפצצת נגד שלהם. לא נאוץ להתקיף... זאת מסגרת לא רחבה מדי במסגרת הזמן. החלק השני – כיבוש מצרי אילת – זהו "ביזנס".... אני מקווה שזה יהיה באותו שלב שמצריים תהיה עסוקה עם כוחות אחרים....
  3. שלב ג' – טיפל בחלק הצפוני של אל-עריש, רפיח וכל החלק ההוא. שלב ג', אם כל הדברים יתפתחו כך – נרצה לתקוע יתדות אוהלינו ככל האפשר רחוק מהארץ, אם אפשר עד התעלה, עד התעלה בדרום [סיני] בצפון [סיני], בכל מקום. גם אם צריך לסגת – שיהיה לפחות ממה לסגת. מה שברור כעת שלא נשלוט על התעלה... כאשר ידונו על המפה החדשה, שנימצא במצב שנצטרך לתת ולא לבקש, אם בכלל נצטרך לזוז.

... מיד עם הפתיחה, כוננות הגנתית בשאר החזיתות... בפיקוד המרכז העדיפות שלנו – אם הדבר קשור עם פיקוד הדרום – [כלומר, אם הירדנים מצטרפים למלחמה – זו ירושלים והר חברון.

[מדבר על הקצאת אמצעים:] ... צריך להיות זהירים מאוד בנקודה זו ולא לבוא בדרישות שאי-אפשר לעמוד בהן, שלא ייוצר כלפי היחידה שצריכה לעשות דבר באמצעים שכאילו קודם הוסכם עליהם, ואחר-כך בלי אמצעים... האמצעים הם מוגבלים ולא מי שבא לדרוש משהו צריך לתכנן על המינימום שבמינימום כדי לא להביא למיקוח זה ולא לירידה המוראלית. יש לנו היום יותר אמצעים מאשר היו קודם, בכל זאת האמצעים הם דלים.

דבר שני – קצב הפעולות... אנו צריכים לפעול בקצב מהיר. אין להניח שפעולות אלה תמשכה זמן רב... עניין הזמן הוא כאן קובע ממדרגה ראשונה בנתונים הנוכחיים....אם ירדן לא תתקוף – אנחנו לא נתקוף. אם סוריה ולבנון לא יתקפו – אנחנו לא נתקוף.

... אלוף צ[בי] צור: מה מודיעים לאנשים?, לחיילים עצמם?

הרמטכ"ל: לחיילים צריך להגיד: לרגלי הפעילות בירדן והצטרפותה לפקוד הסורי מצרי צה"ל מגייס הכוחות כי יש אפשרות שעיראק תיכנס לדיון [לירדן] וישראל לא תוכל לעמוד מן הצד. אחר כך לאנשים עצמם – צריך להודיע רק לאותם האנשים שקשורים בפעולה מסוימת לאותה פעולה.

 
   

לתכנית חמשת הצירים - לחץ כאן

   

| אודות האתר || תודות || עמוד הבית || מפת האתר || חיפוש שם || לוח מודעות || כתבו אלינו || עמותת הצנחנים |
אתר הצנחנים בעשור הראשון. כל הזכויות שמורות ל אגן מחשוב © 2004 - 2023
IDF Paratrooper's History Site Copyright AGN © 2004 - 2023
בניית האתר, עיצוב, מחקר, ראיונות, כתיבה ועריכה: ד״ר אריה גילאי ז״ל