שילוב לוחמי הנח"ל בפעולות הצנחנים
החל מחודש נובמבר 1955 שולבו יחידות נח"ל בכל פעולות הצנחנים.

סמל גדוד האימון
המתקדם בנח"ל 1955

כתב: ד"ר אריה גילאי

שילוב לוחמי הנח"ל בצנחנים היה תוצאה של הפקת לקחים מפעולות התגמול בשנים 1953 -  1954. תהליך הפקת הלקחים בצה"ל, כפי שמופיע ב"אבני דרך" ספרו של הרמטכ"ל משה דיין, החל כבר במחצית שנת 1955. בתאריך 3 ליולי סוקר דיין את הפעילות המבצעית של צה"ל וקובע כי הצבא עבר עד עתה שתי תקופות חשובות בניהול הביטחון השוטף:
א.
     
תקופת ההתחלה 1948 – 1953 ("התקופה שקדמה להקמת יחידה 101").
ב.
      תקופת הצנחנים 1953 – 1955 ("תקופת הקמת יחידה 101 ואיחודה עם גדוד הצנחנים").
תקופת ההתחלה אופיינה בפעולות סיור לאורך הגבולות, מארבים, תצפיות ופעולות תגובה זעירות אשר לעיתים קרובות נכשלו בגלל חוסר מנהיגות ואי דבקות במטרה. לעומת זאת, ההצלחות בתקופת הצנחנים החזירו לצה"ל את האמונה כי בכוחו לבצע פעולות נועזות גם בעומק שטחי האויב. אולם, החסרון בהפעלת יחידת צנחנים אחת למשימות בטחון הוא בכך שיחידות חי"ר אחרות אינן רוכשות ניסיון קרבי. לכן, קובע הרמטכ"ל, יש לעבור לתקופה חדשה שבה תינתן אפשרות ליחידות צה"ל אחרות לבצע פעולות מעבר לגבול.

 

פגישת הרמטכ"ל משה דיין עם שר הביטחון דוד בן גוריון (מתוך "אבני דרך" עמוד 160)

האם במקרה שצריך לעשות איזו פעולה מוכרחים לקחת רק צנחנים?
לא רק צנחנים. בכל משימה גדודית חייבת להיות בראשונה פעולת פריצה. למשימה זו צריך כוח מעולה, מעל לממוצע של גדוד [בגולני או גבעתי. א.ג.]. את זה יכול לעשות גם הנח"ל.
למה נח"ל?
כי זה חומר אנושי מובחר. מי שהולך לנח"ל בא מחברת נוער, או בוגר בית ספר תיכון או חניך תנועת נוער. לעת עתה אלו הן היחידות היותר טובות בהשוואה לאחרים ואני רוצה לצרפם לגולני, גבעתי ולצנחנים.
אי אפשר לאמן את הגדודים הרגילים שיהיו מסוגלים לעשות פריצה?
כבר שאלת אותי את זה חמש פעמים. לא הטכניקה כאן העיקר אלא נכונות נפשית לקום ולהסתער.
 

 

שואל בן גוריון:
דיין:


בן גוריון:
דיין:


בן גוריון:
דיין:

שילוב לוחמי הנח"ל במבצע הר געש היא פעולת א-צבח'ה  2.11.1955

כיבוש מוצבי א-צבח'ה ומוצבי סירם המצריים הייתה תגובה לעקירת סימני הגבול באיזור ניצנה ע"י המצרים וחדירה לאזור המפורז. הפעולה כונתה מבצע הר געש ונערכה בתאריך 2.11.1955 באיזור המפורז של ניצנה - בארותיים. הייתה זאת פעולה ראשונה שנעשתה ע"י הצנחנים מגדוד 890 ביחד עם פלוגת נח"ל בפיקוד צביקה לבנון וגדוד 12 מחטיבת גולני בפיקוד אורי בר רצון. יחידת הנח"ל מנתה 80 לוחמים מתוך כ-120 שהשתתפו בקורס מכי"ם מחזור י'ב שהתקיים בבסיס האמון המתקדם במחנה נתן בדרום. לוחמי הנח"ל הסתערו על אחד המוצבים, ולמרות האש המצרית הצפופה כבשו אותו בסערה. לנחלאים היו 5 הרוגים ומספר פצועים. אחד הלוחמים ט' דן שלף, זכה בציון לשבח ועיטור העוז. מחזור י'ב הוא המחזור האחרון שהתאכסן במחנה נתן. קורס מכי"ם מחזור י'ג עבר למחנה בית דראס (ליד המושב גבעתי) שם הוקמה המסגרת לגדוד 906.

שילוב לוחמי הנח"ל במבצע עלי זית היא פעולת כינרת  11.12.1955

בעקבות ירי סורי על דייגים בכינרת הוחלט על כיבוש ופיצוץ כל המוצבים הסורים מעל מזרח וצפון הכינרת. הפעולה בוצעה ע"י צנחני גדוד 890, חיילי הנח"ל ולוחמים מגדוד 51 של גבעתי. שתי פלוגות של חיילי נח"ל גויסו לצנחנים לתקופת השל"ת שלהם (שרות ללא תשלום). פלוגה ו' בפיקודו של אלישע שלם ופלוגה ז' בפיקודו של אריה בירו עברו אימון צנחנים מזורז וקורס צניחה ויצאו לפעולת כינרת. לא ברור לנו אם ניסוי זה של שילוב חיילי נח"ל בתקופת השל"ת הצליח, בצנחנים על כל פנים לא חזרו על ניסוי זה.

שילוב לוחמי הנח"ל בפעולות התגמול בשנת 1956:

 גדוד נח"ל מוצנח 88

 

הקמת

חיילים אשר שרתו בגרעיני נח"ל שונים נהגו לעבור מקיבוצים ומהיאחזות לאימוני חי"ר במסגרת גדוד אימון מתקדם. הבסיס של גדוד האימון המתקדם של הנח"ל היה במחנה נתן בדרום ונקרא "בסיס אימון פיקודי" (בא"פ נח"ל). מפקד הבא"פ בשנת 1955 היה בן בראון ומפקדי הפלוגות היו: אליעזר שפילברג (שפילי), זאב וקס (וקסי), צבי לבנון,  בחודש אפריל 1956 קיבל את הפיקוד על הגדוד מוטה גור (גורבן), וביום 1.5.1956 שונה שם היחידה מבא"פ נח"ל ל"יחידה 88". היחידה הועברה לבסיס חדש במחנה ביל"ו ודני מט מונה לסגן מפקד היחידה (החליף את אפרים מרכוס). פלוגות מגדוד 88 השתתפו  בפעולות תגמול של הצנחנים המצוינות כאן ובחודש ספטמבר 1956 סופח הגדוד באופן רשמי לחטיבת הצנחנים 202.

פעולות התגמול בהן שולבו לוחמי הנח"ל
לחץ על שם הפעולה כדי לראות פרטים

קלקיליה
מבצע שומרון
חוסאן
מבצע לולב
ע'רנדל
מבצע גוליבר
א-ראהווה
מבצע יהונתן
קסיימה
מבצע קורנס
 

שילוב לוחמי הנח"ל בחטיבת הצנחנים במלחמת סיני  1956:

בהיאחזות הנחל...


 

קורס מכי"ם של הנח"ל מחזור י"ד נערך במחנה גדוד 906 בבית דרס (ליד המושב גבעתי). לקורס הצטרפו כ-200 חיילים מ-44 גרעיני נח"ל ברחבי הארץ. לפני מלחמת סיני חולקו חניכי הקורס ל -  2 פלוגות. פלוגה ב' עליה פיקד יהודה מיטלמן החלה לעבור קורס נחתים. לפלוגה זו הצטרף צוות ב-10 של שייטי סירות המחץ מהקומנדו הימי (שייטת 13). פלוגה שניה, פלוגה ד' עליה פיקד לוי חופש החלה לעבור קורס צניחה בתל נוף. שתי הפלוגות על צוות מפקדיהן צורפו לגדוד ד' בפיקודו של אהרון דוידי שהיה גדוד סדיר שלישי בחטיבה 202. חניכי הפלוגות לקחו חלק בכיבוש כונתילה תמד וא-נח'ל בסיני וכן בקרב המיתלה. במבצע קדש ספגו חיילי הפלוגות אבידות ופצועים רבים וכל מפקדי המחלקות בהן נהרגו.
במלחמת סיני, הצטרף גדוד נח"ל מוצנח 88 בפיקודו של מוטה גור לשטח הכינוס של חטיבה 202 בחצבה. עם פתיחת המלחמה, חצו כוחות הגדוד את הנגב והשתתפו
בכיבוש כונתילה, תמד וא-נחל בסיני וכן בקרב המיתלה. גדוד 88 ספג אבדות ופצועים רבים בכל פעולותיו הקרביות. חיילי הגדוד זכו לקבל עיטורי גבורה ועיטורי עוז על אומץ ליבם בשעת הקרב. 2 פלוגות מגדוד זה השתתפו בצניחה מבצעית בא-טור וכבשו שם את שדה התעופה. לאחר מבצע קדש שונה שמו של גדוד 88 ל: גדוד 50. ובשנת 1987 הועבר הגדוד מחטיבת הצנחנים הסדירה לחטיבת הנח"ל. העברה זו ציינה את סיומו של פרק היסטורי חשוב בתולדות צה"ל. פרק אשר נמשך 22 שנים שבהם שולבו לוחמי הנח"ל ביחידות הצנחנים.

 

למבנה גדוד 88

  לקורס מכי"ם מחזור י"ד   לרשימת נחלאים שנפלו בסיני
 

 

  לסיפור פציעתו של קצין
נח"ל מוצנח בחוסאן
   
 

| אודות האתר || תודות || עמוד הבית || מפת האתר || חיפוש שם || לוח מודעות || כתבו אלינו || עמותת הצנחנים |
אתר הצנחנים בעשור הראשון. כל הזכויות שמורות ל אגן מחשוב © 2004 - 2024
IDF Paratrooper's History Site Copyright AGN © 2004 - 2024
בניית האתר, עיצוב, מחקר, ראיונות, כתיבה ועריכה: ד״ר אריה גילאי ז״ל